فرق UPS های آنلاین، آفلاین و لاین اینتراکتیو چیست؟تفاوت انواع یو پی اس ها

فرق UPS های آنلاین، آفلاین و لاین اینتراکتیو چیست؟

قالب-تسلا-Recovered

یکی از مهمترین وسیله هایی که ما روزانه با آنها درگیر هستیم، لوازم برقی هستند که روز به روز با پیشرفت تکنولوژی و نوآوری های جدید، لوازم برقی بیشتر اطراف ما را احاطه می کنند و ما بیشتر به آن ها نیاز پیدا می کنیم. یکی از مهمترین عواملی که معمولا در لوازم برقی برای عموم افراد مهم است، استهلاک و طول عمر لوازمی است که خریداری می شود. این لوازم به دلیل نوسانات برقی بیشتر آسیب دیده و عمر لوازم برقی را کاهش می دهد.

تکنولوژی با پیشرفت بسیار زیاد خود توانست وسیله ای را برای جلوگیری از ورود نوسانات برقی کنترل کرده و باعث افزایش طول عمر دستگاه برقی شود. این وسیله فوق العاده کاربردی یو اس پی است که در این وبلاگ از تسلا به اطلاعات بیشتر انواع آن و تفاوت هایشان خواهیم پرداخت.

سیستم منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چیست؟

سیستم منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چیست؟

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) دستگاهی است که به رایانه اجازه می دهد در صورت قطع برق ورودی حداقل برای مدت کوتاهی کار کند. تا زمانی که برق شهری جریان دارد، ذخیره انرژی را نیز پر کرده و حفظ می کند. هر چه انرژی ذخیره شده بیشتر باشد، توان بیشتری را می توان حفظ کرد و با محدودیت های عملی که بعداً مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 تفاوت بین سیستم های UPS در فناوری است که آنها را قادر می سازد کارهای خود را انجام دهند و برق وارده در این قدرت و انرژی را به روش های مختلف ذخیره کند.

در واقع به زبان ساده تر یو پی اس وسیله ای است که از نوسانات شدید برق شهری و دیر مشکلات بالا و پایین شدن ولتاژ های برق استفاده شده جلوگیری کند و در صورت قطع ناگهانی و کوتاه مدت برق از ذخیره درون تجهیزات دستگاه استفاده شود. پس در نتیجه یکی از وسیله های کاربردی در تمامی موقعیت ها همین یو پی اس است که در ادامه به توضیح انواع آن و تفاوت هایشان خواهیم پرداخت.

انواع مختلف یو پی اس ها کدامند؟

انواع مختلف یو پی اس ها کدامند؟

یو پی اس ها معمولا نسبت به کارایی و طرز کار خود به دسته های مختلفی از جمله موراد زیر تقسیم می شود:

در ادامه به توضیحات و تفاوت تمام آن ها خواهیم پرداخت.

یو پی اس آنلاین چیست؟

یو پی اس آنلاین یکی از پرکاربرد ترین نوع این دستگاه ها است که برای تامین برق سرور و شبکه های کامپیوتری، تجهیزات حساس پزشکی و دستگاه های مخابراتی استفاده می شود. در این نوع از یو پی اس ها مصرف کننده هیچ گاه برق مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از برق شهری دریافت نمی کنند بلکه برق ورودی توسط رکتیفایر از AC به DC تبدیل شده و جریان مورد نیاز باطری های یو پی اس و اینورتر را تامین میکند و در خروجی اینورتر برق DC را مجدد به AC تبدیل می کند. در این نوع یو پی اس ها اینورتر همواره فعال است و به هیچ عنوان اختلالات برق شهری به مصرف کننده ها منتقل نمی شود. مدت زمان سوییچ این مدل یو پی اس ها مدت بسیار کمی را خارج می کند.

یو پی اس آفلاین چیست؟

UPS آفلاین ارزان ترین نوع یو پی اس است که در کارکرد عادی، برق را از طریق شبکه برق شهری تامین می کند در این شرایط شارژر با آمپر مناسب درصد باتری های یو پی اس را افزایش می دهد. زمانی که برق قطع یا نوسان زیادی داشته باشد اینورتر فعال شده و با تبدیل ولتاژ dc باتری به ولتاژ ac آن را در اختیار دستگاه های متصل به خود قرار داده و مانع خاموش شدن آن میشود. مدت زمان سوییچ تا ۸ میلی ثانیه طول می کشد. این عدد کمی زیاد است و می تواند باعث خاموشی یا راه اندازی مجدد سیستم شما شود.

یو پی اس لاین اینتراکتیو چیست؟

یو پی ای های لاین اینتراکتیو در واقع ترکیبی از دو یو پی اس آفلاین و آنلاین است که همواره می تواند به جای هر دوی آن ها نقش بازی کند و به راحتی جایگزین آن دو یو پی اس شود. این یو پی اس به گونه ای کار می کند که در هنگام اتصال منبع تغذیه اصلی به شارژ باتری و تنظیم ولتاژ خروجی می پردازد و در صورت نبود برق ورودی، اینورتر ولتاژ باتری را در اختیار بخش خروجی قرار می دهد.

این نوع از یو پی اس ها از دقت بالاتری نسبت به یو پی اس آفلاین برخوردار است.

در واقع با توجه به توضیحات مندرج در قسمت های قبل این مطلب می توانید به این نتیجه بسیار آسان برسید که به دلیل تشابه یو پی اس لاین اینتراکتیو به هر دو یو پی اس، تنها تفاوتی که می توان بیان کرد، فرق میان یو پی اس آنلاین و آفلاین است که در ادامه به این نکته نیز اشاره خواهیم کرد و سعی شده در مقایسات خود سخنی از یو پی اس لاین اینتراکتیو نیز سخن گفته شود.

تفاوت میان انواع یو پی اس ها چه چیزهایی هستند؟

تفاوت میان انواع یو پی اس ها چه چیزهایی هستند؟

با توجه به توضیحات انواع یو پی اس ها به این نتیجه غایی می توان رسید که تمامی ups ها ویژگی های منحصر به فردی دارند که برای استفاده مناسب نسبت به خود کاربرد دارد که در ادامه ویژگی هایی را برای هر سه گروه کاربردی مقایسه کرده ایم که امیدواریم با این بررسی ها بتوانید بهترین یو پی اس را برای خود انتخاب کنید. نمونه ای از تفاوت های میان یو پی اس ها شامل موارد زیر هستند:

  • تفاوت در عملکرد یو پی اس ها: کاربرد نهایی هر کدام در این مورد خلاصه شده که تمامی آن ها به دلیل حفاظت از تجهیزات سخت افزاری و الکتریکی در برابر نوسانات شهری و قطعی برق ناگهانی و غیر منتظره به وجود آمده اند. این در حقیقت وجه مشترک تمامی یو پی اس ها است.
  • زمان سوئیچ: در هنگام قطعی برق ناگهانی زمان سوئیچ یو پی اس آفلاین به مدت زمان حدودا ۲ تا ۱۰ میلی ثانیه می رسد، در یو پی اس های لاین اینتراکتیو این واکنش حدودا به ۲ تا ۴ میلی ثانیه می رسد و شگفتانه است که گاهی اوقات زمان سوئیچ یو پی اس های آنلاین به نقطه صفر می رسد.
  • تنظیم ولتاژ: در یو پی اس آفلاین عملکرد آن با توجه به مقدار ورودی برق و ولتاژ کاهش پیدا میکند که مستقیما به بار متصل است ولی یو پی اس آنلاین دارا خروجی ای با عملکرد هر چه باکیفیت و بالاتر است و از آسیب های صددرصدی هم جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمر لوازم برقی می شود.

برای اطلاعات و بررسی هر چه بیشتر می توانید به وبلاگ های مرتبط و در راستای خواسته خودتان را مطالعه کنید. نمونه ای از این وبلاگ های به درد بخور عبارت است از:

کلام آخر…

کاربران عزیز تسلا، وب سایت ما به این منظور به وجود آمده که در زمینه سخت افزار ها الکتریکی نهایت تلاش خود را برای کمک به شما اعاده کند و اگر پس از مطالعه وبلاگ های سایت ما همچنان نقطه کوری در ذهن خود دارید، حتما با پشتیبان های ما در تماس باشید تا مشکلات خود را به راحتی و با آسودگی خیال از سر بگذرانید.

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *